Šolska ura v knjižnici

Devetošolci včasih uro slovenščine preživimo v knjižnici. Tokrat nam je knjižničarka predstavila življenje Janeza Vajkarda Valvasorja.

Dobili smo veliko novih informacij o njem. Med drugimi smo izvedeli, da je napisal Slavo vojvodine Kranjske. V knjigi je najbolj znan opis Cerkniškega jezera. Vendar pa to ni edino njegovo edinstveno delo. Bil je namreč član angleške Kraljeve družbe v Londonu. Izjemne so tudi njegove zelo precizno narisane skice, ki jih je risal med potovanji ne samo po Sloveniji. Potoval pa je po celem svetu, kar za tisti čas ni bilo običajno. Nismo vedeli, da je prav on narisal prvi načrt za predor Ljubelj. Pogledali smo si tudi nekaj del, ki govorijo o njem. Imel je dve ženi in veliko otrok. Knjižničarka pa nam je tudi povedala, da je imel tri gradove. Grad Bogenšperk je prodal, da je lahko izdal knjigo Slava vojvodine Kranjske. Takrat se je preselil v Krško. Tu je živel le štiri mesece. Po njem so imenovali knjižnico v Krškem. Hišo, za katero so sprva mislili, da je Valvasorjeva, pa so prenovili v muzej.

Ura nam je hitro minila. Želimo si še veliko takih ur, ker so zelo zanimive in drugačne.

Maja, Matija, Urban, 9.a